top of page

Season 18 Awards

Imagine Dance  Challenge (OPTIONAL COMPETITION), Erie, PA May 24-26

Highest Scoring Level 1 8 and Under Solo- Reagan Olmsted

3rd Overall Level 2 8 and Under Solo- Mila Horyl

4th Overall Level 2 8 and Under Solo- Maya Bautista

2nd Overall Level 2 9-11 Solo- Juliette Lee

10th Overall Level 2 9-11 Solo- Madison Olmsted

2nd Overall Level 3 12-14 Solo- Lauren Bull

Title Miss Imagine- Alana Doyle (Corps)

Highest Scoring Level 3 15-19 Solo- Alana Doyle (Cellophane)

Highest Scoring Level 3 12-14 Duo- Where The Shadow Ends

Highest Scoring Level 2 8 and Under Small Group- Forever Young

8 and Under Group Technique Award- Forever Young

12-14 Duo/Trio technique Award- Where The Shadow Ends

15-19 Solo Technique Award- Alana Doyle (Cellophane)

Golden Ticket- Forever Young

Level 2 8 and Under SDA Champion- Forever Young

12-14 No Labels Ambassador- Lauren Bull

15-19 No Labels Ambassador- Alana Doyle

Choreography Award- Forever Young (Brandi Doyle)

Dancer Palooza Scholarship- Maya Bautista

Discovery Spotlight Scholarship- Mila Horyl

Power Pak Invites- Maya Bautista, Lauren Bull, Hannah Putman

Power Pak Scholarship- Juliette Lee, Alana Doyle

WDP Scholarship- Lauren Bull

Starquest (OPTIONAL COMPETITION) Syracuse, NY May 17-19

1st Runner Up Elite Teen Dancer- Katelynn Brooks

3rd Overall Classic Petite Solo- Eleanor Snyder

4th Overall Classic Petite Solo- Gabriella Shih

2nd Overall Classic Petite Duo/Trio- Smile

3rd Overal Classic Petite Duo/Trio- Bushel and a Peck

4th Overall Classic Petite Duo/Trio- Not About Angels

2nd Overall Classic Petite Small Group- Skyscraper

1st Overall Nova Petite Solo- Maya Bautista

Petite Odyssey Award- Skyscraper

 

Turn It Up Dance Challenge, (MANDATORY COMPETITION) Syracuse, NY May 3-5

https://turnitupdance.com/wp-content/uploads/2024/05/Syracuse-NY-Website-Results-2024.pdf

 

Groove (OPTIONAL COMPETITION) Utica, NY April 26-28

Highest Scoring Mini Novice Solo- Reagan Olmsted

Highest Scoring Intermediate Mini Solo- Eleanor Snyder

Highest Scoring Intermediate Petite Solo- Madison Olmsted

2nd Overall Intermediate Senior Solo- Ava Ordway

 

Imagine Dance Challenge (MANDATORY COMPETITION), Syracuse, NY April 12-14

https://www.dancebug.com/dat/events/12901_res_all_results-4.html

 

NEXSTAR (OPTIONAL COMPETITION) Syracuse, NY April 5-7

https://www.dancebug.com/dat/events/13243_res_SYRACUSE%202024%20Results.pdf

 

STARPOWER (MANDATORY COMPETITION) Syracuse, NY MARCH 8-10

https://www.dancebug.com/dat/events/12737_res_all_results.html

 

ULTRA (OPTIONAL COMPETITION) Syracuse, NY MARCH 1-3

Highest Scoring Competitive Plus Solo 9-11- Harper Miller

2nd Place Competitive Plus Duo/Trio 7-8- A Bushel and a Peck

2nd Place Ultra Competitive Duo/Trio 9-11- River

4th Overall Competitive Solo 7-8- Maya Bautista

5th Overall Competitive Solo 7-8- Reagan Olmsted

7th Overall Ultra Competitive Solo 15-19- Adrianna Raiti

10th Overall Ultra Competitive Solo 15-19- Lucy Nagraj

Highest Scoring Competitive Duo/Trio 15-19- You'll Never Walk Alone

Finalist Ultra Competitive Icon of the Year 9-11- Adriana Lake

DREAM MAKER (OPTIONAL COMPETITION) Meadowlands, NJ February 23-25

3rd Overall Level 1 8 and Under Solo- Sienna Hadcock

10th Overall Level 3 9-11 Solo- Adriana Lake

10th Overall Level 3 12-14 Solo- Lauren Bull

6th Overall Level 3 15-19 Solo- Cadence Eiriksson

3rd Overall Level 3 9-11 Duo/Trio- River

Discovery Spotlight Scholarship- Lauren Bull

Power Pak Invites- Adriana Lake, Lauren Bull, Cadence Eiriksson

ADE (OPTIONAL CONVENTION) Boston, MA FEBRUARY 9-11

$100 National Scholarship- Annabelle Christiansen

All Star Prodigy Program Invite- Alana Doyle

Season Finale Choreographers Showcase Invite- Alana Doyle, Sierra Gauthier (Full Scholarship)

Senior Improv Winner- Sierra Gauthier

2nd Overall Senior Solo- Sierra Gauthier

1st Overall Mini Solo- Arabella Works

EMBODY DANCE CONFERENCE (OPTIONAL CONVENTION) Rochester, NY FEBRUARY 2-4

EMCO Invite- Lucy Nagraj

4th Overall Senior Solo- Lucy Nagraj

3rd Overall Mini Solo- Arabella Works

INTENT (OPTIONAL CONVENTION) Oklahoma City, OK JANUARY 12-14

100% Scholarship UCO Summer Intensive- Alana Doyle

100% Scholarship V10 Summer Intensive and Audition Invitation- Sierra Gauthier

ADE (OPTIONAL CONVENTION) Baltimore, MD DECEMBER 8-10

Highest Scoring Mini Solo- Aria Brown

Choreographer Nationals Scholarship- Sierra Gauthier

Prodigy MVP Award- Sierra Gauthier

TURN IT UP (OPTIONAL CONVENTION), Albany, NY November 19

Nationals Team Invite- Adrienne Fasulo

WILD (OPTIONAL CONVENTION) Buffalo, NY November 5

SDA Scholarship- Adrianna Raiti

Discovery Spotlight Scholarship- Adriana Lake

WILD (OPTIONAL CONVENTION) Atlantic City, NJ October 14-15

SDA Scholarship- Alana Doyle

INDUSTRY DANCE WORKSHOP (OPTIONAL CONVENTION) Verona, NY September 22-24

Photography Award- Mia DiGirolomo

Mentorship Scholarship- Sierra Gauthier

Spotlight Scholarship- Adriana Lake

Industry Assistant Award- Lucy Nagraj

Industry Assistant Award- Adrianna Raiti

bottom of page